Adana Çukurova Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
Ankara Çubuk Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 2018
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) Evsel Atık Miktarı: 175.000 ton/yıl

Toplama sistemi: Atıklar mahallelerde oluşturulan atık toplama noktaları aracılığı kaynağında ayrı toplanmakta ve her mahallede yaygınlaştırma çalışmaları yürütülmektedir. Kağıt-karton, plastik, metal, cam, bitkisel atık yağlar, elektrikli ve elektronik atıklar, atık piller, tekstil atıkları başta olmak üzere 8 türde atıklar toplanmaktadır. Diğer atık türleri için de araştırma ve çalışmalar devam etmektedir. Kompost ve benzeri atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetki verilmiş lisanslı tesisler tarafından toplanmakta ve ayrıştırılmaktadır. Mobil atık getirme merkezleri aracılığı ile toplama, kapıdan kapıya toplama, altın masa ve Alo geri dönüşüm hatları üzerinden gelen talep ve başvurular ile toplama yöntemi, sıfır atık toplama noktaları ile toplama (kültür merkezleri, okullar, muhtarlıklar v.b), kurumlara dağıtılan atık toplama ekipmanları (iç mekan kutuları, geri dönüşüm kumbaraları, sıfır atık üniteleri, atık toplama poşetleri) ile toplama, sokaklara bırakılan atık toplama ekipmanları (geri dönüşüm kumbaraları aracılığı ile) toplama, atık üreticisi konumunda yer alan kurum ve kuruluşların atık toplama noktaları üzerinden toplama), kampanyalar ile teşvik ve destek yöntemleri ile toplama yapılmaktadır.


Sosyal faaliyetler: Sıfır Atık Projesi kapsamında farkındalığı artırmak, vatandaşların proje hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak için hedef kitlelere yönelik eğitim, toplantı ve çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Çevresel faaliyetler ve geri dönüşüm çalışmalarının daha temiz ve sağlıklı bir ortam yaratma hedefiyle çalışma yürütülmektedir.
Elde Edilen Tasarruf Miktarı: Toplanan atıkların doğrudan ve çevresel faydaları tam olarak hesaplanamamakla birlikte, ihale yöntemi ile ambalaj atıkları toplanıp belediyeye yılda ortalama maddi gelir 500.000 TL sağlanmaktadır.