Ankara Kahraman Kazan Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
Ankara Mamak Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 22.01.2018
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) Evsel atık miktarı: 292.500 ton/yıl,

Ambalaj atık miktarı: 16.560 ton/yıl
Toplanan çöp miktarının %5’i oranında tasarruf sağlanmaktadır.

Toplama sistemi: Ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık elektrikli elektronik eşyalar, atık piller kaynağında ayrı toplanmaktadır. Her haneye bir el ilanı ve poşet teslim edilmiştir. Apartman girişlerine ve dükkânların girişlerine afiş asılmış, poşetler bırakılmıştır. Anons sistemine sahip toplama araçlar her hafta cumartesi günü bilgilendirmeyi yenilemekte ve toplamayı yapmaktadır. Tüm uygulamalar; kontrol araçları ile takip edilmekte ve sürekli denetim yapılmaktadır. Bu denetimler; 4 kontrolör, 2 araç ve 1 mühendisle gerçekleştirilmektedir. Belediyenin kendi binasında sıfır atık çalışmaları kapsamında 15 noktaya ayrı ambalaj toplama ekipmanı yerleştirilmiştir. Ayrıca yemekhaneye mutfak ekipmanı temin edilmiştir. Parklardan, pazar yerlerinden gelen ve vatandaşların getirdiği organik atıklar kompost makinasında işlenmektedir.
Sosyal faaliyetler: Hanelere ve işletmelere bilgilendirmeler yapılmıştır. Konu ile ilgilenen ve projeyi sahiplenen vatandaşlara Başkan adına teşekkür belgesi ve çiçek takdim edilmiştir. Çevre çiçekleri hareketi kapsamında yaklaşık 113.000 öğrenciye belediye tarafından çevre ve geri dönüşüm eğitimi verilmiş ve tiyatro gösterisi sunulmuştur. İlçe genelinde vatandaşları bilgilendirmek amacıyla billboardlar, afişler, el ilanları ile duyurular yapılmaktadır.
Elde edilen tasarruf miktarı: İlçede sıfır atık yönetim sisteminin uygulanmaya başlamasıyla birlikte toplanan çöp miktarının %5’i oranında tasarruf sağlanmaktadır.