Ankara Mamak Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
Antalya Döşemealtı Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 25.12.2017
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) Evsel Atık Miktarı: 242.206 ton/yıl,

Ambalaj Atığı Miktarı: 27.316 ton/yıl, ayrıca bitkisel atık yağ 31.000 litre / yıl, atık pil 5.700 kg

Toplama sistemi: Kağıt, plastik, metal, cam, atık pil, bitkisel atık yağ, elektronik atık olmak üzere 7 farklı türde atık kaynağında ayrı toplanmaktadır. Atıklar türlerine göre ayrı lisanslı firmalar ve lisanslı araçlarla toplanarak ayrıştırma tesislerine gönderilmektedir. Her atık türünün farklı bir toplama programı vardır. Bitkisel atık yağlar her hafta perşembe günü, elektronik atıklar her hafta çarşamba günü, ambalaj atıkları haftanın her günü toplanmaktadır. Ayrıca yemekhanede oluşan sebze meyve atıkları ve park ve bahçelerden oluşan organik atıklar kompost üretiminde kullanılmaktadır. Aylık ortalama 500 kg ve üzeri kompost üretimi gerçekleştirilmektedir.
Sosyal Projeler: Sıfır Atık Projesi kapsamında TUBİSAD (elektronik atık konusunda yetkilendirilmiş kuruluş) ile gerçekleştirilen 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde sadece 4 aylık bir dönemde okullar arası yapılan elektronik atık yarışmasında 23,5 ton elektronik atık toplanarak toplam 24 okulda 13.353 öğrenciye elektronik atıklar hususunda farkındalık oluşturulmuştur. Ülke genelinde yapılan bu yarışma ile en fazla elektronik atık toplayan belediye unvanını almıştır.
Elde Edilen Tasarruf Miktarı: Sıfır atık sisteminin kurulumu aşamasında ayni katkı yetkilendirilmiş kuruluşlardan, nakdi destek ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınmıştır. Hâlihazırda; belediyenin sıfır atık yönetimi çalışmaları için bir gider kalemi bulunmamaktadır.