Gaziantep Şahinbey Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 18.02.2013
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) 260.300 ton/yıl

Toplama sistemi: Sorumluluk sahasındaki atık üreticilerinden kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıkları (kağıt-karton, plastik, metal, cam ambalaj atıkları) Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisinde (ayırma bandı, pres makinesi vb. makine ekipmanlarla) cinslerine göre manuel ve yarı otomatik olarak ayrıştırılıp Lisanslı Geri Dönüşüm Tesislerine sevkiyatı yapılmaktadır İlçede konulan atık giysi kumbaralarından toplanan 2. el giysi ve kıyafetler “Giysi Değerlendirme Merkezi’nde kullanılabilir durumda olup olmadığına dair manuel yöntemle ayrıştırılmaktadır. Kullanılabilir durumda olanlar (çamaşır mak. yıkama, kuruma mak. kurutma, ütüleme vb. ) bakım ve onarım işlemlerinden geçtikten sonra paketlenip ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Kullanılmaz durumda olan atık giysi-kıyafetler ise Lisanslı Geri Dönüşüm Tesislerine gönderilmektedir. Merkezde ayrı toplanan 13 grup atık kendi cinslerine göre depolanmakta ve geri kazanım tesislerine gönderilmektedir. Ayrıca Belediyenin tadilat ve moloz atıklarının toplanması, bayat ekmeklerin toplanması gibi diğer atıkların toplanması hususunda ilgili proje ve çalışmaları mevcuttur. Ambalaj atıklarının toplanmasında kutu, konteyner, kumbara ve poşet ekipmanları kullanılmaktadır. Hem ilçede cadde ve
sokaklarda kumbaralar mevcut olup hem de atık üreticilerine teslim edilmektedir. Tekstil atıklarının toplanmasında 20 adet giysi kumbarası mevcut olup Alo Atık Hattı’ndan da ulaşarak atıklar kapıdan teslim alınmaktadır.
Sosyal faaliyetler: Sıfır atık sisteminin oluşturulması kapsamında okullarda yapılan eğitim çalışmalarında ve mahallelerde yapılan bilgilendirme-bilinçlendirme çalışmalarında yeşeren kalem, broşür, defter, kırtasiye seti vb. materyallerde dağıtılmaktadır. Bu doğrultuda da billboard, megalight ve radyo, reklam spotu vb. tanıtım araçları da kullanılmaktadır.
Elde Edilen Tasarruf Miktarı: Sıfır atık sisteminin oluşturulması kapsamında alınan malzemeler ve hizmetler için 4.823.773 TL ambalaj atıkları, tekstil atıkları ve atık getirme merkezinin kurulması konularında harcama yapılmıştır. Atıkların ayrı toplanmaya başladıktan sonra çöp depolama alanına giden ambalaj atığı vb. atıklarda azalma meydana gelmiştir.