İstanbul Bayrampaşa Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 01.04.2019
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) Evsel Atık Miktarı: 121.000 ton/yıl, Ambalaj Atıkları Miktarı: 3.000 ton/yıl

Toplama sistemi: İlçe genelinde bütün kamu kurumlarından, okullardan, marinalardan, liman başkanlığından, AVM ve marketlerden ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplanmaktadır. Bazı sanayi kuruluşları ile siteler gibi yerlerde de ayrı toplama yapılmaktadır. Kâğıt, karton, plastik, cam atıkları, bitkisel atık yağlar, piller ve elektronik atıklar gibi çeşitli türlerde atıklar ayrı toplanmaktadır. Ayrıca ilçe sağlık müdürlüğü ile belirlenen noktalardan tıbbi atıklar ve geri dönüştürülemeyen atıklar toplanmaktadır. İlçe genelinde ayrı toplama yapılan yerlere sıfır atık kutuları yerleştirilmiş, binaların odak irtibat kişileri ile görüşülerek Entegre Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıt olmaları sağlanmıştır. Sisteme veri girişi yapılması konusunda ilgili kişiler teşvik edilmektedir. Geçici depolama alanlarına belirli günlerde atık kabulü yapılmaktadır. 1. sınıf atık getirme merkezinin hayata geçirilmesi için çalışmalar tamamlanmak üzeredir.

Sosyal Faaliyetler: Okullarda yapılacak uygulamalara ilişkin olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçilmiş, öğrencilerin evlerden atık getirerek ödül aldığı bir motivasyon mekanizması kurulmuştur. Web sitesi üzerinden bütün ilçedeki binaların atık miktarları ve çevrenin korunmasına olan katkılarının görüntülenebileceği farkındalık arttırıcı bir sistem üzerinde çalışılmaktadır. Bu sistemle ayrıca ilçe bazında enerji sarfiyatının da tespit edilmesi planlanmaktadır. 2019 yılı Temmuz-Eylül döneminde 33.000 hane halkına bilgilendirme amaçlı broşür ve bez çanta verilmiştir.
Elde Edilen Tasarruf Miktarı: Ayrı toplama yapılan yerlere 15.000 kutu dağıtımı yapılmıştır. Sokak ve caddeler için 1.000 ayrıştırma ünitesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde düzenli depolama sahasına gönderilen atık miktarının azaltılması hedeflenmektedir