İstanbul Beylikdüzü Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
31 Ekim 2019
İstanbul Büyükçekmece Belediyesi Sıfır Atık Çalışmaları
1 Kasım 2019

Sıfır Atık Projesi’ne ilişkin faaliyetlere başlama tarihi: 01.01.2019
Yıllık ortalama atık miktarı (ton) 135.073 ton/yıl, Ambalaj Atığı Miktarı: 2.842 ton/yıl, ayrıca 2.114 ton moloz, 2.753 ton ahşap, 1,5 ton atık pil, 7 ton elektronik atık, 256 ton tekstil atığı ve 200 ton atık yağ

Toplama sistemi: Atıklar kaynağında 8 ayrı türe ayrıştırılarak toplanmaktadır. Geri dönüşebilen malzemeler için vatandaşların evinde ayrıştıracağı atıkları kolaylıkla atabileceği 19 adet, 6 farklı atığı atabilecekleri (ambalaj atığı, tekstil atık, atık pil, cam atığı, atık yağ ve elektronik atık) atık toplama istasyonları kurulmuştur. Ayrıca ambalaj atıkları için 35 atık toplama istasyonu kurulmuştur. Bu noktalarda oluşabilecek sorunlara daha hızlı yanıt verebilmek adına atık toplama istasyonu sorumlularının bulunduğu whatsapp grupları oluşturulmuştur.

Sosyal Faaliyetler: 4 farklı noktada “Mamamatik” diye adlandırılan otomatlar bulunmaktadır. Mamamatiklere, atık pet şişe atılması durumunda sokak hayvanları için yem ve suyu makinanın üzerinde bulunan kaplara bırakmaktadır. Bunların dışında vatandaşlara broşürler ve eğitimler ile bilgilendirmeler sağlanmaktadır.
Elde Edilen Tasarruf Miktarı: Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında evsel atık tonaj miktarından en az %15’lik azaltım hedeflenmektedir. Bu kapsamda yılbaşından itibaren evsel atık toplama faaliyetleri sırasında harcanan zamandan tasarruf sağlanmış olup, iş gücü kazanımı ve araç giderlerinde azalma gözlemlenmektedir.